Logo

Přihlášení - email: heslo:
Přihlásit přes Facebook (co to je?)
Zaregistrujte se (Společné pro Ftípky, Komik, Sprosťák, Herník, Romantik a Infík) - Potvrzení registrace - Zapomenuté heslo
Nacházíte se zde: KOMIK.CZ > Srandovní texty > Jak dešifrovat Irácká gesta
}
  • Text
  • Komentáře
  • Odeslat emailem
Nejste přihlášeni
prosím přihlašte se, nebo zaregistrujte

Jak dešifrovat Irácká gesta

Tvé hodnocení
Super Bezva De to Nic moc No hrůza
příspěvku

GoogleJagg.czDelicious.comLinkuj.czTwitterVybrali.sme.skFacebook.comLíbí se vám to, ukažte to ostatním   


Jak dešifrovat gesta, kterými Iráčané oslavují pád režimu

Bagdád - Když americká vojska dobyla Bagdád, začali Iráčané bouřlivě oslavovat pád nenáviděného režimu Saddáma Husajna. Jejich jásot a oslavy byly prošpikovány bohatou symbolikou. Někteří metali boty, jiní mávali hliněnými oválky. Co takové akce a symboly představují, se pokusil zjistit zpravodajský server BBC.

* Metání bot
Bota klade na roveň člověka a špínu, po které lidé šlapou. Bagdáďané si ventilují léty nahromaděný hněv prostřednictvím útoků na sochy a portréty Saddáma Husajna, na které vrhají boty. Je v tom silná symbolika - boty jsou v arabském světě symbolem "špíny a hanby", vysvětluje spisovatel, profesor Faláhí Džabbár, zabývající se iráckou kulturou. "Vstupujete-li do něčího domu nebo do mešity, nejprve si zujte boty. Boty se používají k bití služebnictva, zlodějů, prostitutek na znamení jejich podřízeného, otrockého postavení. Bijete-li vlastní děti, pak holí nebo rukou, ale nikdy botou."

* Mávání "turbem"
Hliněné oválky, kterými mávali bagdádští šíitští muslimové, obzvláště utlačovaní Saddámovým režimem, se nazývají "turba" a jsou z posvátné prsti Nadžafu, kde je pohřben zakladatel šíitské větve islámu imám Alí. Modlící se šíita pokládá oválnou destičku před sebe, aby se při modlitbách a úklonách, které je provázejí, jeho hlava nedotkla země. Ačkoliv režim používání "turba" nezakázal, "lidé je skrývali, protože by se to rovnalo politické provokaci", říká profesor Džabbár.

* Bití se v prsa
Je to šíitský zvyk a v Saddámově Iráku se na něj pohlíželo s nelibostí. Rituál, který je nedílnou součástí vzpomínkových slavností u příležitosti smrti prvního a třetího šíitského imáma Alího a Husajna, je praktikován i jindy jako výraz loajality vůči imámům. V zásadě je to vyjádření radosti a psychického uvolnění od dobrovolné bolesti. Ale v tomto případě - v ulicích Bagdádu - je to především politické prohlášení.

* Vlajky.
Radující se Iráčané mávali zelenými vlajkami a také "starými iráckými" vlajkami. Zelená je prostě barvou islámu, zatímco dotyčné irácké vlajky tu byly naposledy vidět před první válkou v Perském zálivu. Saddám Husajn v roce 1991 nařídil doplnit iráckou státní vlajku o nápis Alláhu akbar (Bůh je veliký). Říká se, že tato slova byla napsána jeho rukopisem, a mnozí tento krok interpretovali jako cynický pokus diktátorova sekulárního režimu získat si podporu islámského světa.

* Palmová ratolest
Je součástí předislámské irácké symboliky datující se zpět do sumerské a babylonské civilizace (před 5000-6000 lety). Všichni Iráčané včetně křesťanů po nich sahají v obdobích oslav a smutku.

* Vztyčený prst
Nejvíce diskutované gesto, kterým Iráčané vítali americké vojáky. Na rozdíl od mnohých západních kultur může být vztyčený prst na Blízkém východě urážkou, kterou lze zhruba přeložit jako "Polib si!" Podle jazykového institutu amerického ministerstva obrany však někteří Iráčané po první válce v Perském zálivu toto gesto spolu se znakem OK přejali jako "symbol spolupráce a svobody".


KategorieText je zařazen do těchto kategorií
Srandovní texty - Ostatní, jinam nezařazené
Známka2,91 (167)
Posláno5x
Přidáno19. 4. 2003

Komentovat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé, pokud jste registrovaní přihlašte se, pokud ne, budeme rádi pokud se zaregistrujete


Komentáře k příspěvku


Příspěvek zatím nikdo nekomentoval, buďte první :-)

Odeslání textu emailem

Text bude automaticky vložen do emailu.

Vaše jméno:


Váš e-mail:


Vyberte z adresáře komu poslat:

Nebo zadejte email komu poslat


Předmět:


Chcete přidat vzkaz ( můžete nechat prázdné ):


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Welcome to Praetorian

Copyright © 2007-2013 WE KOMIK.CZ - Reklama na serveru - Privacy policy - (0,0097)